Çözümler / Poka Yoke Sistemleri

Poka Yoke Sistemleri

İnsanlar alışkanlıklar, unutkanlık ve dikkatsizlik, yetersiz tecrübe gibi insani nedenlerden dolayı hata yapmaya açıktırlar. Bu sebeplerden  özellikle üretimin insan eliyle yapılması zaruri olan yerlerde hatalı ürün miktarlarının arttığı görülür.

Çoğu zaman bu hatalar işletmeler açısından büyük külfetler doğurur, bu nedenle işletmeler üretim hatalarını en aza indirmek için çeşitli yöntemler uygularlar.

Geleneksel yöntemler ürünün tamamlandıktan sonra kontrol edilmesine dayanır, buda karmaşık kalite kontrol süreçleri, hatalı ürünün hurdaya çıkması yada pahallı tamir masraflarının oluşması anlamına gelir, hataların kalite kontrol biriminin gözünden kaçarak hatalı ürünün müşteriye ulaşması da cabasıdır.

Poka Yoke hatayı üretim esnasında engellemeye dayalı, üretimde sıfır hatanın sağlanması için kullanılan yalın üretim  tekniklerin başında gelir. Hataların oluşması daha üretim  esnasında engellendiğinden kalite kontrol süreçleri sadeleşir, hurda ve tamir israfları azalır. İnsan insiyatifini en aza indirdiğinden insana bağımlılık azalır, personelin eğitim ve adaptasyon süreleri kısalır, müşteriye hatalı ürün teslim oranları düşer, karmaşık montaj talimatlarının okunması gerekliliğini ortadan kaldırır üretimi hızlandırır.

Otomasyona dayalı poka yoke sistemleri hataları önlemekle kalmaz aynı zamanda bazı faydalı verileri kayıt altında tutarak raporlanmasını da sağlar, örneğin:

Yapılan hata cinsi, miktarları, periyodları ile ilgili veriler.

Üretim çevrim zamanları ve personel verimlilik verileri.

Üretim alanındaki malzeme miktarları ve kritik stok uyarıları.

T3 Otomasyon olarak biz on yılı aşkın bir tecrübeyle Işıklı ürün toplama ( pick to light ) sistemleri, kapaklı ürün toplama sistemleri, elektro mekanik cihazlar, aparatlar vb.. Poka yoke çözümleri sunuyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki örnek uygulamalar içeren linklere göz atınız.

Örnek Uygulamalar

Sensörlü ürün toplama (Pick to Light) Sistemleri

Sensörlü Ürün Toplama (Pick to Light) Sistemleri

pick-to-light-sistemleri-t3-otomasyon-sakarya-2

Kapaklı Ürün Toplama (Pick to Light) Sistemleri

pick-to-light-sistemleri-t3-otomasyon-sakarya-3

Aparat, Ekipman İmalatı

elektromekanik-poka-yoke-sistemleri-t3-otomasyon-sakarya

Elektro Mekanik Poka Yoke