Çözümler / Endüstri 4.0

Endüstri 4.0

IoT (Internet of Things) nesnelerin interneti, Endüstri 4.0 başlığı altında en çok karşılaştığımız konudur. Gelişen yazılım, donanım ve internet teknolojilerinin kaçınılmaz sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İşletim sistemlerinden bağımsız çalışan uygulamaların geliştirildiği yazılım geliştirme platformları, bugün 3G ile temeli atılan yakın zamanda tüm dünyada kullanılmaya başlanacak olan 5G teknolojisinin sağladığı mobility, gps (global positioning  system), indoor lokasyon sistemleri, bulut teknolojileri, yapay zeka ve derin öğrenme, MQTT gibi nesneleri bulut servislerine bağlayan haberleşme protokolleri, kablosuz sensör ağları, gömülü sistem teknolojileri, IoT’nin temel taşlarıdır. IIoT (Industrial Internet Of Things) ise IoT teknolojilerinin endüstriye uyarlanmış halidir.

Node Red görsel programlama aracı.

Günümüzde üretilen PLC ler, remote IO lar, dijital kontrolörler, ölçü aletleri, robot işletim sistemleri üzerlerinde ethernetportu, wi fi modülü gibi internete bağlanmayı sağlayan donanımları ve kendi aralarında, bir üst seviye ile ve bulut servisleri ile direkt veri alışverişini mümkün kılan MQTT, web servis, SQL servislerini standart olarak sunuyorlar.

Siemens IoT 2000 serisi

Örneğin yeni nesil bir PLC  de üzerindeki Ethernet portu ile bir networke kablolu veya kablosuz olarak katılma, SQL veri tabanına bağlanma, sorgulama yapma, veri kaydetme, veri silme ve bağlantıyı sonlandırma gibi IoT gereksinimleri standart olarak sunuluyor. Önde gelen otomasyon ürünü üreticileri temelinde raspberry veya benzeri gömülü bilgisayarlara sahip IoT cihazları yada IoT işletim sistemleri ile çalışan open controller PLC ler üretiyor. Böylece bu gün bir makineyi arada başka sunucu, yazılım, platform vb.. olmadan GSM veya geleneksel kablolu yöntemlerle inernetebağlayabilir ve bulut servislerine entegre edebilir,  iki yönlü veri alışverişi sağlayabiliriz.