Çözümler / Andon Sistemleri

Andon Sistemleri

Üretime yardımcı tekniklerinden biride andon sistemleridir. Andonlar üretim bilgilerini, üretim esnasında oluşan problemleri, oluşması muhtemel problemleri bildiren görsel iletişim araçları olarak bilinirler.

Basit yapılı veya gelişmiş olabilirler. Gelişmiş sistemler hem görsel iletişim hem de   veri toplama fonksiyonlarını ve  gerektiğinde üretim hattının durdurulmasını sağlar.

Hava alanlarında gördüğümüz flight board lar konunun anlaşılması için güzel bir örnektir. Yolcuların hangi uçağın , hangi kapıdan saat kaçta kalkacağı ve rötar olup olmadığını bir bakışta anlamasını sağlar. Üretim tesislerindeki andon bordlar da benzer şekilde hangi hatta ne kadar üretim yapıldığı, hedef üretime ulaşılıp ulaşılmadığı, hatta bir arıza yada kalite problemi olup olmadığı varsa hangi türde bir problem olduğu gibi bilgileri bir bakışta görmemizi sağlar.

Üretim operatörü hat durmuşsa bakımcı çağırmak, malzemesi bitmişse kanban çağırmak, üretimi yetiştiremiyorsa hat liderini çağırmak ve benzeri sebeplerle bir butona basar, hat başında bulunan bir LCD ekran yada led tabela üzerinde olay türü görüntülenir,  bunula birlikte arka planda ilgili olayın süresi işlemeye başlar ve sonuç olarak sorunun türü, başladığı saati, süresi, müdahale sorumlusunun olay yerine varış süresi vb.. Veriler bilgisayar ortamında kayıt altına alınır. Daha sonrasında bu veriler analiz edilerek kronik sorunların çözülmesinde veya verimliliğin arttırılması işlerinde kullanılır.