Genel Ekipman Etkinliği bilinen adıyla OEE, Yalın Üretim, Endüstri 4.0, Veri Toplama başlıkları altında sıkılıkla karşılaşabileceğimiz bir konudur. Genel olarak OEE verilerinin elde edilmesiyle başlayan süreç raporlama ile sona erecektir. Elde edilen raporlar bize genel olarak ekipmanlarımızı ne kadar verimli kullandığımızı verecektir.

T3 Otomasyon OEE sistemi 7 ” Dokunmatik ekranlı, wireless haberleşme özelliğine sahip veri toplama terminalleri ile topladığı verileri bir sunucu üzerindeki SQL veri tabanında depoluyor, Web tarayıcı üzerinde çalışan yazılımı ile dünyanın her yerinden dash board ve raporlarınıza ulaşabilmenizi sağlıyor.

Peki OEE sistemlerini neden kullanmalıyız, işte cevapları;

1 – Ancak ölçülen şeyler yönetilebilir ve geliştirilebilir. Bir üretim sürecinin verimli veya verimsiz olup olmadığını ve onu nasıl optimize edebileceğimizi bilmek çok önemlidir. OEE, dünya çapında kabul görmüş standart bir ölçüm aracıdır.

2 – Şirketler, ekipmanlara büyük yatırımlar yapıyor ve yatırımlarından mümkün olan en kısa sürede maksimum getiriyi elde etmek istiyor. OEE’nin amacı tam olarak ekipmanlardan azami verimliği elde etmek ve yatırımların hızla geri dönüşünü sağlamaktır.

3 – Üretim kayıplarını azaltmak ve daha fazla rekabet gücü elde etmek için şarttır. Örneğin, bir üretim hattı saat başı 100 ürün üretebilecekken ancak yalnızca 70 ürün üretiyorsa, OEE sorunun neden kaynaklandığını bize gösteriyor, uygun önlemleri alarak sorunu çözmemizi sağlıyor.