Weidmüller’in I/O kartları ile tanışmam PLC olmadan bilgisayar ortamından sahaya verilecek çıkış ihtiyacı ile oldu. Modbus-TCP ile haberleşebilen I/O kartları sayesinde PLC ye ihtiyaç duymadan da kartları rahat bir şekilde Ethernet üstünden bilgisayar ile kontrol edebildik. Bu I/O ların bize sağladığı avantajlar çok fazla oldu en başta PLC ve dolayısıyla HMI ihtiyacından kurtulduk ve panolarımız küçüldü.

Aynı zamanda el aleti gerekmeksizin kurulum imkanı sunması pratik modül yapısı, web server üzerinden ulaşarak sistem kontrolü, kurulum ve force özelliği ile sistemin test edilerek güvenli başlatılması konusunda çeşitli avantajlar sundu. Beni sahada devreye alma sürecinde en çok etkileyen şey transistor çıkışlı olmasına rağmen kısa devre alında çıkışa zarar gelmeyip kartın bizi uyarması olmuştu bu özelliği de hata tespitini oldukça hızlandırdı. Tabi ki diğer markalar yanında fiyat avantajının da fazla olduğunu atlamamak gereklidir.

Böylece UR20 T3 ailesine hızlı bir giriş yapmış oldu ve akıllara PLC sistemlerinde de UR20 I/O modüllerini kullanmalıyız fikri geldi. Haberleşme olarak Profinet, Profibus, DeviceNet, Modbus-TCP vb. birçok protokolü destekleyen bu modülleri Siemens’in ET200 serisinin yerine kullanmaya karar verdik. UR20 bu alanda da kendini ispatladı ve S7-300 ile kusursuz bir uyum içinde çalışarak tam not aldı.